hlavní strana

Města - podrobný popis historie a pamětihodností níže uvedených měst (klikněte na název města)

Brno

Ještě na začátku 20. století se o Brnu psalo jako o "jednom z nejvýznamějších měst Rakouska-Uherska". Dnes je velkoměstem a spolu s Prahou nejvýznamnějšim městem České republiky.  

České Budějovice

Toto město má dvě nesporná prvenství: největší středověké náměstí ve střední Evropě a první koněspřežní dráhu. Mnozí čeští i zahraniční znalci k tomu přidávají i třetí světové prvenství: nejlepší pivo.

Hradec Králové Hradec Králové, který po několik století plnil převážně vojenské úkoly při ochraně hranic, se může pochlubit nejen mnohými historickými památkami, ale i vynikajícím urbanistickým řešením moderního města. 
Karlovy Vary Seznamy hostů těchto vyhlášených lázní se čtou jako minilexikony slavných osobností, které sem přijížděly za léčením, rozptýlením, za obchodem, za vysokou politikou nebo jen tak ze společenských důvodů.
Kroměříž Toto město na řece Moravě, v minulosti několika válkami téměř zničené, se vždy dokázalo pozvednout k nové kráse. Historickou tradici kultury a vzdělanosti si dokázalo zachovat až do současnosti.  
Olomouc Olomouc je nejen kulturním, průmyslovým a obchodním centrem, sídlem univerzity a arcibiskupství, ale i městem mnoha historických památek, které připomínají, že byla půl tisíciletí hlavním městem Moravy .    
Ostrava Největší průmyslové centrum České republiky, které asi neuchvátí milovníky panenské přírody a historických památek -na své si tu zřejmě přijdou především zájemci o ochranu životního prostředí.
Pardubice Z malé tvrze uprostřed bažinaté roviny vytvořili před půl tisíciletím Pernštejnové  jedno z nejkrásnějších středověkých měst v Čechách. Dnes je spolu s Hradcem Králové nejvýznamnějším městem východních Čech. 
Plzeň Plzeň není jen městem piva a není jen černá, jak se jí říkávalo díky zdejším průmyslovým gigantům. Je to také krásné město plné mladých lidí a historických památek -a navíc s půvabnou přírodou "hned za humny... 
Praha Hlavní město České republiky, po tisíc let sídlo českých knížat, králů, císařů a prezidentů. Město s nepřeberným množstvím kulturních a historických památek a mnoha superlativů - zlatá, stověžatá, perla na Vltavě. ..