NOVÉ HRADY

Zachovalý rokokový zámek s pozoruhodnou vstupní branou ve francouzské zahradě při říčce Novohradce, citlivě zasazený do krajiny.

Rokokový zámek si nechal v letech 1774 - 1778 postavit majitel novohradského panství Jan Antonín Harbuval de Chamaré podle vlastního návrhu zpracovaného do projektu architektem Josefem Jägerem. V následujících letech přibyla ještě boční hospodářská křídla obklopující čestný dvůr, který na poslední straně uzavřela pozoruhodná trojdílná brána s bohatou sochařskou výzdobou z dílny sochaře Víta Čermáka a kameníka Ignáce Vícha. Ke stavbě bylo použito materiálu z původního novohradského hradu z 15. století. Ústřední budovou jednopatrového trojkřídlého zámku je jižní hlavní sál zdobený štukaturou od Josefa Procházky z Chrudimi, který vytvořil i štukovou výzdobu nad hlavním i bočními průčelími a v zámecké kapli.

Zámek se uchoval v původní podobě dodnes. V současné době je v soukromém majetku, probíhá jeho rekonstrukce a není proto veřejnosti přístupný. Součástí areálu byla i francouzská zahrada a členitý anglický park zahrnující strmé hradní návrší, na jehož úpatí zámek stojí, a vodní plochy. Větší část parku se však změnila v neudržovaný les a téměř zanikly i drobné dřevěné zahradní stavby.