ŽLEBY

Původně gotický hrad, později renesanční zámek, přestavěný nakonec romanticky podle u nás nezvyklých francouzských novogotických vzorů.

První sídlo ve Žlebech vzniklo ve druhé polovině 13. století. Hrad však musel být po zničení husity přestavěn. Na přelomu 16. a 17. století Chotouchovští z Nebovid hrad přebudovali v renesanční zámek. Přitom byl respektován původní půdorys a hradní budovy pojaty do renesanční stavby.

Další majitel Jan Adam Auersperg přistoupil po roce 1754 k barokní přestavbě. Úpravy se dotkly také interiérů a bývalé podhradí bylo nahrazeno čestným dvorem. Dnešní podobu však zámek dostal až za Vincence Karla z Auersperga, který v letech 1849 - 1868 změnil dosavadní sídlo v idealizovaný středověký hrad v novogotickém stylu. Návrhy podle anglických vzorů (Montecute v hrabství Somerset) kreslila Gabriela z Auersperga. Ve stejném duchu vybavil majitel i interiéry zámku, kam soustředil rytířské sbírky značné historické ceny, hodnotné uměleckořemeslné kusy majoliky, skla a porcelánu a rodovou galerii portrétů ze 16. století. Romantickou přestavbou vznikl ve Žlebech architektonický soubor doplněný stavbami předhradí, rodové hrobky a rozlehlého přírodního parku - unikátní ukázka romantického zámeckého sídla.