Pošlete nám obrázek Husince ...

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

HUSINEC

V malebném údolí řeky Blanice, v blízkosti okresního města Prachatice, v nadmořské výšce kolem 500 metrů se nachází Husinec. Díky své poloze tvoří významnou silniční křižovatku.

Počátky osídlení jsou ze začátku XIII. století, i když první písemná zpráva o Husinci je až z roku 1359. Jedna z větví známé Zlaté stezky, vedoucí z Bavorska přes Prachatice dále do vnitrozemí, přispěla k tomu, že se zde často pořádaly velké dobytčí trhy a obchodovalo se s různým zbožím. V Husinci došlo k velkému rozvoji obchodu i řemesel, provázenému čilým životem při výrobě i směně. Proto se stal Husinec již na počátku XVI. Století městysem a po zrušení roboty zde vzniklo do konce XIX. Století několik významných továren. Tehdy patřil Husinec ke třem nejprůmyslovějším místům prachatického okresu - vedle Vimperka a Lenory. V roce 1905 byl Husinec povýšen na město.

Od té doby se dnešní Husinec změnil k nepoznání. Okolí je velmi půvabné. Ve vzdálenosti 1,5 km proti toku řeky Blanice je údolní přehrada, sloužící jako jeden ze zdrojů pitné vody pro okresní město Prachatice. Technickou zajímavostí je určitě funkční malá vodní elektrárna pod přehradní zdí. V chatové osadě u řeky Blanice tráví každoročně příjemné chvíle odpočinku mnoho rekreantů. Nabízejí se vycházky do krajiny předhůří Šumavy směrem na Záblatí, výlety do 6 km vzdálených Prachatic a další příležitosti, jak strávit volný čas. V Husinci má své sídlo několik větších soukromých firem a řada drobných podnikatelů. Každý, kdo zavítá do husince, neopomine navštívit rodný domek Jana Husa, našeho významného reformátora. Památník spolu se sochou Mistra Jana od Karla Lidického byl v roce 1978 prohlášen za národní kulturní památku.

V současné době se velmi slibně začíná rozvíjet spolupráce Husineckých s jejich přáteli v Beatenbergu z Švýcarského kantonu Bern. Všichni věří, že spolupráce bude prospěšná i pro další úspěšný vývoj malebného koutu Šumavy opředeného bohatou historickou tradicí.