LÁNY

Pseudobarokní zámek v dobře udržovaném parku slouží jako letní sídlo prezidenta republiky.

První zmínka o tvrzi a vsi Lány pochází z roku 1392. Málo významné místo bylo vždy součástí jiného panství. Roku 1589 koupil Lány císař Rudolf II. a připojil je ke královskému panství křivoklátskému. Roku 1592 nechal císař vystavět na místě staré tvrze renesanční letohrádek jako své sídlo pro pobyt v křivoklátských lesích. O půl století později byl zámek poškozený, za třicetileté války, přestavěn v raně barokním stylu.

Lány získali podobně jako Křivoklát do zástavy Schwarzenberkové, později do vlastnictví Valdštejnové a nakonec Fürstenberkové. Jan Josef z Valdštejna nechal v roce 1730 přistavět první patro a Karel Egon Fürstenberk o sto let později druhé. Třetí patro v mansardovém podkroví a dnešní zastřešení dostal zámek v letech 1902-1903.

Po roce 1918 se stal zámek v Lánech majetkem československého státu a byl vybrán jako letní sídlo prezidenta republiky. Do roku 1921 zde provedl Masarykův "dvorní" architekt Josip Plečnik úpravy, kterými zámek i jeho okolí získalo dnešní vzhled. Jako prezidentská rezidence slouží dodnes, dobře udržovaný park je přístupný veřejnosti.